O fazi samopopisivanja
Faza samopopisivanja (faza CAWI)
Što je to sustav CAWI?
CAWI (engl. Computer assisted web interviewing) je sustav za samopopisivanje građana, odnosno intervju napravljen putem web preglednika u obliku upitnika radi prikupljanja statističkih podataka tijekom Popisa 2021.
U kojem sam se razdoblju mogao samostalno popisati?
Razdoblje samopopisivanja trajalo je od 13. rujna 2021. od 00:00 do 26. rujna 2021. do 24:00 sata.
Kako se moglo pristupiti samopopisivanju?
Na mrežnoj stranici https://Popis2021.hr trebalo je kliknuti na poveznicu za samopopisivanje koja je osobu preusmjeravala na portal e-Građani. Elektronička usluga NIAS-a (Nacionalnoga identifikacijskoga i autentifikacijskog sustava) zatražila je autentifikaciju i pristup osobnim podacima. Kada se kliknulo na ikonu "Pristajem", trebalo je izabrati vjerodajnicu, registrirati se, pročitati uvjete upotrebe, potvrditi da je osoba punoljetna i pristupiti samopopisivanju.
Je li bila dostupna korisnička podrška?
Da. Tijekom popisivanja svakodnevno je bila na raspolaganju korisnička podrška od 8 do 21 sat.
Jesu li bile dostupne Upute za samopopisivanje?
Upute za samopopisivanje bile su dostupne na mrežnoj stranici https://gov.hr/hr/upute-za-samopopisivanje/2318.
Koji su se adresni podaci upisivali u popisni upitnik?
U popisni upitnik upisivali su se podaci za županiju, grad/općinu, naselje (isključivo naselje) te ulicu i kućni broj. Ulica se birala u izborniku ulica upisivanjem nekoliko uzastopnih slova tražene ulice.
Što je trebalo napraviti nakon ispunjavanja popisnog upitnika?
Nakon uspješnog zaključavanja i slanja popisnice e-ispitanik je dobio kontrolnu šifru generiranu u trenutku predaje popisnice koja je služila kao dokaz o uspješnoj predaji popisnice i koju je predao popisivaču na terenskom popisivanju. Kontrolna šifra bila je potrebna zbog kontrole obuhvata popisivanja.Je li bilo moguće unijeti promjene u popisni upitnik u fazi samopopisivanja?
Ako popisni upitnik nije bio ispunjen odjedanput, bilo je moguće spremiti unesene podatke te s popunjavanjem nastaviti poslije. Nedovršenom upitniku moglo se pristupiti sve dok traje faza samopopisivanja (faza CAWI).Je li bilo moguće dva kućanstva popisati s jednom vjerodajnicom?
Ne. Portal e-Građani automatski je prepoznavao osobu koja se prijavila u sustav s pomoću vjerodajnice te ju je postavljao kao referentnu osobu. Primjerice, roditelji ili baka ili djed mogli su biti popisani tako da punoljetna osoba pristupi portalu e-Građani te se prijavi s pomoću vjerodajnice majke, oca, bake ili djeda te popiše njihovo kućanstvo i stan.
Je li bilo moguće promijeniti podatke nakon popunjavanja upitnika i dobivanja kontrolne šifre?
Uvid u popisane podatke i izmjena podataka bili su mogući samo za osobu koju je netko drugi popisao. Ako je bilo potrebno promijeniti podatke za osobu koju je netko drugi popisao, trebalo je pričekati popisivača u fazi terenskog popisivanja (faza CAPI).
Je li se popisivala svaka osoba iz kućanstva sa svojom vjerodajnicom?
Ne. Jedna osoba iz kućanstva na portalu e-Građani popisivala je stan, kućanstvo i sve osobe u stanu. Osoba iz kućanstva koja je popisivanju pristupila s pomoću svoje vjerodajnice bila je referentna osoba te je bila dužna popisati sve članove kućanstva.
Što ako se popisala samo jedna osoba iz kućanstva, ali ne i ostatak kućanstva?
U tom slučaju riječ je o davanju nepotpunih podataka. Jedna osoba iz kućanstva na portalu e-Građani popisivala je stan, kućanstvo i sve osobe u stanu.
Što ako su dvije osobe u kućanstvu, s pomoću dvije različite vjerodajnice, popisivale iste osobe, kućanstvo i stan?
Sustav je prihvaćao takav unos te se pogreška udvostručivanja ispravljala u fazi obrade popisnih podataka.
Što ako je e-ispitanik zaboravio popisati jednu osobu?
Pri preuzimanju kontrolne šifre e-ispitanik trebao je popisivaču objasniti da je zaboravio popisati jednu osobu te je popisivač u tom trenutku popunio popisni upitnik za tu osobu.
Je li se trebala popisati osoba ako živi u inozemstvu i tko je popisao njezinu kuću u Republici Hrvatskoj?
Ako osoba živi izvan Republike Hrvatske, nije se trebala popisati. Stambena jedinica bila je popisana u drugoj fazi popisivanja u kojoj su popisivači obilazili teren i razduživali sve adrese u popisnom krugu.
Je li se trebala popisati osoba koja živi u inozemstvu i ima prijavu privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske?
Osoba koja živi u inozemstvu i ima prijavu privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske nije se trebala popisati. Riječ je o osobi koja je više godina odsutna iz Republike Hrvatske i ima namjeru daljnje odsutnosti iz Republike Hrvatske.Također, ako je riječ o kućanstvu koje je više godina odsutno iz Republike Hrvatske, članovi kućanstva se ne popisuju.