- Objavljeno: 08.05.2025.
Europska unija slavi 75 godina postojanja
Promjene u Europskoj uniji kroz statističke podatke
Prvi koraci europske integracije započeli su još prošlog stoljeća, točnije 9. svibnja 1950. godine. Sagrađena na čvrstim temeljima solidarnosti i mira, prema zamisli njezina idejnog začetnika Roberta Schumana, Europska unija tijekom desetljeća se razvijala i napredovala. Iako, predvođena plemenitim ciljem „ujedinjenja Europe u miru i blagostanju“, Europska unija suočila se s brojnim izazovima poput globalizacije, digitalne transformacije, klimatskih promjena, pandemije COVID-19 i migracijskih kretanja.Transformaciju Europske unije najbolje prikazuju brojni pouzdani, vjerodostojni i visoko kvalitetni statistički podaci koji se prikupljaju, analiziraju i tumače već desetljećima. Na jednom mjestu objavljuje ih Eurostat - statistički ured Europske unije, stoga smo pripremili podatke koji odražavaju kretanja i promjene unutar Unije. Ovdje izdvajamo neke od najzanimljivijih.
Kratak pregled „odrastanja“ Europske unije* možemo započeti s podacima o broju stanovnika koji je tijekom godina, uz pridruživanje novih članica, porastao na 449,3 milijuna stanovnika u 2024[1]. Gotovo polovicu njezinog ukupnog stanovništva, točnije 46,9% čine tri države članice - Njemačka, Francuska i Italija. Prema strukturi stanovništava, udio osoba u dobi od 0 do14 godina iznosi 14,6%, dok osobe starije od 65 godina čine 21,6%. Zanimljivo je spomenuti kako je 1975. broj stanovnika Europske unije bio za 53,5 milijuna manji, odnosno, u to je vrijeme EU imala 395,8 milijuna stanovnika.

Jedan od pokazatelja gospodarskog razvoja Europske unije je podatak o bruto domaćem proizvodu (BDP) po stanovniku koji je u 2024. iznosio 39 680 eura. Usporedbe radi, BDP po stanovniku je 2000. iznosio 18 420 eura što je za 53,6% manje. Primjerice, u Estoniji, zemlji koja se pridružila EU 2004. godine, BDP po stanovniku 2003. godine iznosio je 6 360 eura, dok je 2018. iznosio 20 040 eura. Mogućnosti financiranja kroz različite fondove koje je Europska unija stavila na raspolaganje svim svojim članicama, poduprlo je poboljšanje životnog standarda te općenito ekonomski rast.
Prema podacima Eurostata, prosječna godišnja stopa inflacije u Europskoj uniji u 2024. godini iznosila je 2,6%. Kako su se cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u EU-u, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, mijenjale tijekom posljednjeg desetljeća, najbolje prikazuje grafikon niže. U promatranom razdoblju, prosječna godišnja stopa inflacije dosegnula je najvišu razinu u 2022., kada je iznosila 9,2%.
Statistika tržišta rada predmet je brojnih rasprava kako stručnjaka tako i prosječnih građana. Prema podacima EU Ankete o radnoj snazi (EU-Labour Force Survey), Europska unija u 2024. godini bilježi najvišu stopu zaposlenosti otkad je dostupan pokazatelj za dobnu skupinu od 20 do 64 godine, koja iznosi 75,8%. Najveću stopu zaposlenosti bilježe Nizozemska - 83,5% i Malta - 83,0%, a najmanju Italija - 67,1% i Grčka - 69,3%. S druge strane, najvišu stopu nezaposlenosti u 2024. za navedenu dobnu skupinu bilježe dvije mediteranske zemlje, Španjolska (11,0%) i Grčka (10,0%), dok su najnižu stopu nezaposlenosti ostvarile Češka (2,5%) i Poljska (2,8%).

U nizu zanimljivih statističkih podataka, na samom kraju, poseban naglasak ćemo staviti na Hrvatsku koja je 2013. postala punopravna članica Europske unije. Članstvom u Europskoj uniji Hrvatskoj su otvorene brojne mogućnosti, uključujući korištenje bespovratnih financijska sredstva kroz fondove, pristup širem tržištu te slobodu kretanja unutar zemalja članica. Desetljeće članstva u EU opisano je kroz statističke podatke koje smo pripremili u obliku interaktivne publikacije - Statistički trendovi koji su obilježili prvih 10 godina.
Plan za ujedinjenu Europu, francuski ministar vanjskih poslova, Robert Schuman predstavio je u deklaraciji koja je postavila temelje Europske unije kakvu danas poznajemo. Unatoč brojim izazovima s kojima se susretala svih ovih godina, Europska unija je ostala ustrajna u promicanju svojih temeljnih vrijednosti - mira, jednakosti, integracije i demokratske suradnje svim svojih članica. Europskoj uniji želimo sretan 75. rođendan i da sve svoje vrijednosti njeguje i nosi i u godinama ispred sebe.
* izvor: Eurostat (podaci za EU-27)
[1] stanje na dan 1. siječnja 2024.