Majčinstvo kroz desetljeća

Slika /Slike za vijesti/Majcin-dan-web-clanak-naslovna-hr.jpg

Ljubav koja nadilazi generacije

Ona je naša prva učiteljica jer zna odgovor na svako pitanje, ujedno je i doktor i medicinska sestra jer njezini poljupci liječe. Ima supermoć kojom pronalazi zagubljene stvari - izgubljene su tek onda kad ih ona ne može pronaći, a kuha najbolje na svijetu jer je ljubav tajni sastojak svakog jela koje ona pripremi. Daje najbolje savjete jer ti nitko na svijetu ne želi dobro kao ona, a svi koji su ikad zakasnili kući, pa makar i minutu, znaju da ona uvijek zna koliko je sati. Ona je, pogađate, mama.

Svake druge nedjelje u svibnju obilježava se Majčin dan, posvećen svim ženama koje svojim srcima i rukama oblikuju našu svakodnevicu. Taj dan prigodno se daruju cvijeće i čestitke, a prilika je i za općenito promišljanje o ulozi majki u vremenu.

„Majka uvijek mora misliti dvaput: jednom za sebe i jednom za svoje dijete.“

Kako se mijenjao svijet, mijenjalo se i majčinstvo. Pa iako je bit te uloge ostala ista, okruženje u kojem se ono odvija znatno se mijenjalo tijekom desetljeća. Prva najvažnija promjena, ako promatramo od 70-ih godina prošlog stoljeća na ovamo, očituje se u smanjenju broja živorođene djece. U prošlosti su velike obitelji bile uobičajene, no danas, uz sve veću urbanizaciju i ekonomske izazove, njihov se broj smanjuje. U 2023. rodile su ukupno 31 673 žene, a živorođeno je ukupno 32 170 djece, što je u odnosu na 1971. pad za čak 50,4%.
 
 

„Majke ne spavaju! One samo brinu zatvorenih očiju.“

Majčinstvo je zasigurno jedna od najplemenitijih, ali i najizazovnijih uloga. Zna to svaka majka koja je probdjela brojne noći i često zanemarivala vlastite potrebe, a posebno zahtjevni mogu biti prvi mjeseci majčinstva. Svakako se s brojem djece multipliciraju i obaveze. Ipak, većina djece rođene u 2023., točnije njih 45,1%, bilo je prvo dijete, dok je 34,0% djece u toj godini rođeno kao drugo dijete, a 19,8% kao treće itd.
 
 

„Kome treba superheroj kad je ona već tu?“ 

Kada se žene u prosjeku odlučuju na taj korak koji će njihovu svakodnevicu neminovno okrenuti za 180 stupnjeva i otkriti im snagu i izdržljivost koju nisu ni znale da imaju? Prosječna dob majke pri prvom porodu u 1971. bila je 22,6 godina, da bi se do 2023. povećala za čak 7,1 godinu. Ako se promatra prosječna starost majki pri porodu općenito, vidljivo je da ta dob raste, i to s 25,5 godina u 1971. na 31,2 godine u 2023.
 
 

„Nije važno koliko imaš godina ili što radiš u životu - uvijek trebaš svoju mamu.“

Iako prosječna dob u kojoj žene postaju majke malo-pomalo raste, iznimke ipak postoje, pa se neke kao majke realiziraju ranije ili kasnije s obzirom na taj prosjek. Na primjer, u 1971. od ukupnog broja živorođene djece njih 15,3% rodile su majke u dobi od 15 do 19 godina, a u 2023. njih 1,9%. No, kada je riječ o majkama u dobi od 40 i više godina, primjećuje se malo drugačiji trend. Naime, u 1971. samo 1,7% živorođene djece rodile su majke u dobi od 40 i više godina, a u 2023. taj je udio porastao na 4,9%.
 
 

„Život ne dolazi s uputama, dolazi s majkom.“

Kao što život ne dolazi s uputama, tako, nažalost, ne dolazi ni majčinstvo. Iako je tehnološki napredak, zahvaljujući brzoj i lakoj dostupnosti svih relevantnih informacija, unaprijedio okruženje suvremenog majčinstva, ne postoji priručnik za majčinstvo, a snalaženje u toj ulozi vrlo se često svodi na metodu pokušaja i promašaja. Iako škola za mame ne postoji, obrazovna struktura majki tijekom desetljeća zasigurno se promijenila. Prema podacima o obrazovnoj strukturi majki za 2023., gotovo je podjednak udio živorođene djece koje su rodile majke sa završenom srednjom školom, odnosno visokoobrazovane majke.
 
 

Zaključno, usprkos promjenama u trendovima tijekom desetljeća, majčinstvo ostaje jedno od najvažnijih i najintenzivnijih životnih iskustava. Bez obzira na sve društvene transformacije, jedno se ne mijenja, a to je - bezvremenska ljubav majke koja nadilazi generacije.

Sretan vam Majčin dan!

Pisane vijesti