logo

Deset godina djelovanja centra za telefonsko anketiranje DZS-a

Centar CATI godišnje kontaktira s gotovo 60 000 ispitanika 

Mnoštvo istraživanja, stotine tisuća ispitanika i isto toliko poziva - sve je to u svojih deset godina postojanja obavio centar za telefonsko anketiranje Državnog zavoda za statistiku, točnije uigrana ekipa obučenih anketara koja vrijedno bilježi odgovore ispitanika i time prikuplja podatke s pomoću metode CATI - telefonskog anketiranja uz podršku računala (engl. Computer Assisted Telephone Interviewing).

Kako je sve započelo?

Cijeli sustav za telefonsko anketiranje testiran je od rujna 2014. do siječnja 2015. provedbom triju anketa poljoprivrednih gospodarstava iz područja statistike biljne proizvodnje. Nakon uspješno provedene faze testiranja sustava Državni zavod za statistiku postupno je upotrebu metode telefonskog anketiranja proširio i na ostala anketna istraživanja. Tako se danas metodom CATI prikupljaju, npr. informacije o putovanjima domaćeg stanovništva, upotrebi informacijsko-komunikacijske tehnologije u kućanstvima, radnoj snazi, poljoprivrednim obiteljskim gospodarstvima i sl.

Kako anketiranje zapravo funkcionira?

Svake godine telefonskim anketiranjem prikupljaju se podaci od 55 000 do 60 000 ispitanika, a anketiranje se prilagođuje ispitanicima tako da se obavlja i u popodnevnim satima te subotama. Svi ispitanici koji su metodom slučajnog uzorka izabrani za sudjelovanje u anketnom istraživanju prije početka provedbe istraživanja na kućnu adresu dobivaju najavno pismo sa svim informacijama o istraživanju i svojem sudjelovanju u njemu.
„U 99% slučajeva to su ugodni razgovori, pri čemu komunikacija završava vrlo srdačno. Nastojim imati osobni pristup i na početku razgovora objasnim zašto je važno dati točne i iskrene odgovore te za što će se prikupljeni podaci koristiti. Postoje pitanja na koja su ljudi osjetljivi, stoga im tada objasnim da se svi podaci objavljuju isključivo u zbirnom obliku, a Zakon o službenoj statistici (NN, broj 25/20 i 155/23.) jamči tajnost i povjerljivost prikupljenih podataka ispitanika. Kad ispitanici shvate potrebu istraživanja i to da su njihovi osobni podaci zaštićeni, spremni su razgovarati i odgovoriti na sva pitanja“, govori anketarka koja posljednje dvije godine provodi Anketu o radnoj snazi (ARS). „Osim bilježenja odgovora, mi anketari tu smo i da educiramo ispitanike. Često ih uputim gdje mogu pronaći podatke obrađene i objavljene u zbirnom obliku Web | Državni zavod za statistiku (dzs.hr). Drago im je kad vide da su svojim sudjelovanjem pridonijeli uspješnoj provedbi anketnog istraživanja“, zaključuje.

Kontinuirano unaprjeđenje kvalitetnih podataka

Podaci koje objavljuje Državni zavod za statistiku važni su za donošenje različitih odluka i mjera vezanih za gospodarsku i socijalnu politiku te praćenje provedbe mjera i programa, ali i za znanstvena istraživanja i međunarodne usporedbe.
Stoga ovom prilikom zahvaljujemo svim ispitanicima koji aktivnim sudjelovanjem u provedbi istraživanja doprinose kvaliteti prikupljenih podataka, a našem centru CATI želimo još mnogo godina uspješnog rada!

Pisane vijesti