logo

Što je muškarac bez brkova, odnosno Movember bez malo statistike?

Ususret Međunarodnom danu muškaraca

Što je muškarac bez brkova? To pitanje smo često čuli, no možda ga se najčešće postavlja u studenome, mjesecu posvećenome naglašavanju važnosti brige muškaraca o svom zdravlju, u kojem ujedno obilježavamo i Međunarodni dan muškaraca. Koliko je osvješćivanje o ovim problemima naišlo na pozitivnu reakciju javnosti, možda ponajbolje govori i činjenica da se razvio cijeli pokret nazvan Movember, u kojem muškarci diljem svijeta u studenome puštaju brkove i bradu u znak potpore.

Statistika ne raspolaže podacima o tome koliko muškaraca ima bradu i brkove, no prikuplja i objavljuje mnoge podatke koji pomažu stvoriti sliku muškaraca u Hrvatskoj. Ususret Međunarodnom danu muškaraca, koji se obilježava još od 2003. pa samim time ove godine slavi 21. rođendan, izdvojili smo neke podatke. Pa krenimo!

Nomen est omen ꟷ stoga smo za početak provjerili koja su najčešća muška imena u Hrvatskoj. Ako bismo morali izdvojiti top pet, onda bi to prema Popisu 2021. bila imena Ivan, Josip, Marko, Luka i Tomislav. A koliko je muškaraca u Hrvatskoj? Prema procjeni stanovništva sredinom 2023., muškarci su činili 48,4% stanovništva. Njihova prosječna starost iste je godine iznosila 42,6 godina, a očekivano trajanje života 75,4 godine.

  
 
 

Ako se još malo zadržimo na demografskim pokazateljima, točnije na migracijama, možemo primijetiti da se muškarci u većem postotku odseljavaju, ali i doseljavaju. To je možda i očekivano s obzirom na činjenicu da se muškarci češće sele, a ponajprije zbog potreba posla. Ipak istaknimo i to da je u 2023. udio doseljenih muškaraca u ukupnome doseljenom stanovništvu iznosio 68,5%, a u odseljenome stanovništvu 63,1%.



A kakva je situacija ako pogledamo obrazovnu strukturu i tržište rada? Prema Popisu 2021., najviše muškaraca imalo je srednjoškolsko obrazovanje, njih 62,4%, potom visoko, njih 22,2%, a samo 15,3% imalo je osnovno i niže obrazovanje. U ukupnom broju zaposlenih u 2023. činili su 53,4%, a njihova prosječna neto plaća iste je godine iznosila 1 184 eura. Najviše zaposlenih muškaraca, njih 168,9 tisuća, bilo je u Prerađivačkoj industriji, dok su najveći udio imali u djelatnosti Građevinarstvo, točnije 90,1%. Zanimljivo je da su upravo u tom području djelatnosti muškarci imali manju plaću od žena. 


 
Nadamo se da će vam ovi izdvojeni podaci o muškarcima u Hrvatskoj biti zanimljivi i korisni, stoga vas potičemo da proslijedite ovaj tekst važnim muškarcima u svom životu kako biste ih educirali, ali ujedno i zabavili te im tako čestitali njihov dan! Jer što je Movember bez malo statistike?

Pisane vijesti